X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

مدیریت آموزشی و مدیریت آموزش عالی

استناد اجباری در نشریات علمی

امروزه بدنبال موضوعی تحت عنوان «کمیتِ کیفیت علم» (Quantify the Quality of Science) شاهد موضوعاتی همچون اجبار نویسندگان در استناد دادن هستیم! 

تحقیقات صورت گرفته توسط یکی از اساتید دانشگاه آلباما در هانتس‌ویل ایالت متحده آمریکا (University of Alabama in Huntsville) که در سوم فوریه 2012  (14 بهمن 90) انتشار پیدا کرد، نشان داد که اغلب سردبیران مجلات از نویسندگان می‌خواهند در مقاله خود استناد‌های اضافی‌ای نسبت به مجلات آنها داشته باشند، و نویسندگان نیز قادر به رد چنین درخواستی نیستند. استناد زیاد باعث رشد حبابی اعتبار و تأثیر یک مجله می‌شود. حدود 6600 در یک نظر سنجی شرکت کرده و  حدود 20 درصد از آنها اظهار داشتند که: از آنها خواسته شده بود که در مقالات خود به مجلات آنها استناد داده شود، حتی اگر داوران یا ویراستار نیاز به چنین استناد‌های را ضروری ندانسته باشند. حدود 60 درصد کسانی که در این مطالعه شرکت داشته‌اند، اکثراً عضو اعضاء هیئت علمی بوده‌ و این موضوع را تأیید می‌کنند.

 

منبع: www.sciencemag.org

 

سوال: 

آیا تو کشور ما هم چنین اجباری وجود داره؟  اگر هست به چه میزان؟ معمولاً  کدام مجلات (انسانی، پایه، مهندسی، پزشکی و... ) بیشتر این موضوع را مطرح می‌کنند؟